post-image

Çevre Koruma Teknolojilerinin öncü şirketi ARTAŞ Endüstriyel, 40.yılını geride bıraktı.

Sene 1981… Türkiye’de, Çevre Kanunun henüz yayınlanmadığı, üniversitelerde çevre mühendisliği lisans mezununun olmadığı yıllarda kuruldu ARTAŞ. Çevre Teknolojileri alanındaki ilk uzmanlık şirketi oldu. Daimi, uzman, etik ve açık fikirli olma değerleri etrafında şekillenen ekibiyle ilklere imza atan ARTAŞ, kuruluşunun 40. yılını, yurtiçi ve yurtdışı iştiraklerindeki çalışanlarının katılımıyla İstanbul’ da kutladı.

Suyun kaynağından alınarak arıtılması, kullanıldıktan sonra oluşan atıksuların arıtılarak tekrar fabrikalarda kullanılması, oluşan çamur ve organik atıkların elektrik enerjisine dönüştürülmesini kapsayan tam entegre, bütünleşik ve döngüsel tesisler kuran ARTAŞ, uzmanlığıyla dünyada sektörünü en iyi şekilde temsil etmeyi sürdürüyor.

Türkiye’de bir çevre koruma şirketinin 40. yılını geride bırakması kadar değerli diğer bir nokta ise bu şirketin 40 yıl önce vizyoner ve idealist bir kadın girişimci tarafından kurulmuş olması.

Etkinlikte söz alan Artaş Endüstriyel Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Öztaşkent: “Öncelikle bu akşam, 40. yıl kutlamamızda bir aile olduğumuzu yeniden gördüğüm için çok gururluyum.  Artaş’ı yani bu tüzel kişiliği ben hep 3. evladım gibi gördüm. Onun doğum sancılarını, büyümesini, yürümesini, koşmasını ve benimle birlikte çok sayıda insanı geleceğe taşımasını görmek beni her zaman gururlandırdı.” dedi.

Türkiye’nin ilk çevre şirketi olduklarını belirten Yasemin Öztaşkent: “Benim her zaman hayalim ülkem için bir şeyler yapmaktı. Ülkemizde çevre mühendisliği lisans mezunu, hatta yasalar bile yokken bu şirketi kurdum. Bu 40 yıl içinde Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarına hizmet verirken sektöre de çok değerli elemanlar yetiştirdik. Birçok özel şirketin kurulmasına vesile olduk. Bunlarla da çok gurur duyuyorum. Daha yapılacak çok iş var. Çünkü bizim sorumluluğumuzun daha fazla arttığı bir dönemdeyiz. Şimdi çevre için yapacaklarımız gezegenimizin, ülkemizin geleceğini belirleyecek.” diye konuştu.

Artaş’ın 40. yıl etkinliğinde şirkette 5, 10, 15, 20 ve 30 yılını geride bırakan çalışanlara plaketleri takdim edildi.